Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı kutlu olsun!..
"Atatürk et le français"
Tanıtım

Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalı 1983-1984 öğretim yılında ilk kez öğrenci almaya başlamıştır. İlk yıl sadece 3 olan öğrenci sayısı 2. yıldan itibaren giderek artmıştır. Anabilim Dalımız 30 yılda toplam 550 lisans mezunu vermiştir.

Anabilim Dalımızda Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programları yürütülmektedir.

Yüksek Lisans programına ilk kez 1996-1997 öğretim yılında, Doktora programına ise 1998-1999 öğretim yılında öğrenci alınmıştır. 

Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalının amacı, geleceğin Fransızca öğretmenlerini çağdaş dil öğretimi anlayışıyla donatmaktır. Öğrencilere yöntembilim, sınıf yönetimi, dil becerilerinin öğretimi, dil öğrenmede teknolojinin yeri ve ders malzemeleri geliştirme gibi belli başlı konuların işlendiği derslerin yanı sıra, dilbilim dersleri ve Fransız Edebiyatını konu alan dersler de verilmektedir. Bu derslerin dışında öğretmen adaylarımız Türk Dili ve Bilgisayar dersleri de alarak daha donanımlı hale gelmektedirler.

Öğrencilerimiz, Erasmus Programı çerçevesinde, Fransa'da Paul Verlaine Metz Üniversitesi ve Belçika'da Liège Üniversitesi'nde bir ya da iki yarıyıl eğitimlerine devam edebilmektedirler.

Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalında Lisans eğitimi (Yabancı Diller Yüksek Okulunda 1 yıllık Fransızca hazırlık sınıfının ardından) 4 yıldır. Eğitim Bilimleri tarafından yürütülen eğitim dersleri ve anabilim dalı dışından izlenen seçmeli dersler dışında, eğitim Fransızca olarak verilmektedir.